Egiptuse pulm – vürtsikas ja omas mahlas

Olles oma lühikese elu jooksul viibinud nii eesti, itaalia kui ka egiptuse pulmas ning paar kuud tagasi isiklikul tasandil selle läbi teinud, leidsin end juurdlemas pulmatraditsioonide üle. Mõte on ju igal pool üks – liita seaduslikult mees ja naine. Kuid traditsioonid on igal maal, et mitte õelda piirkonnas, erinevad. Samuti abielu pikkus – esimesed kaks abielu, eesti ja itaalia omad, on tänapäevaks lahutatud, egiptuse omast veel vara järeldusi teha. Statistikat uurides on lootust, et see püsib. Siiski, kõigist kolmest pulmast rääkimine vajaks ilmselt raamatujagu paberit, seetõttu keskendun seekord egiptuse pulmale. 

Egiptuse pulm on suursündmus, mis ühendab kaks elu, kaks perekonda ja tihti ka kaks suguvõsa. Pulmakombed on Egiptuses väga erinevad, palju oleneb perekondade majanduslikest võimalusest ja piirkonnast – erinevad pulmatraditsioonid on Ülem- ja Alam-Egiptuses ning erinevatel hõimudel. Ka on oluline asukoht – külapulmad on tavaliselt lihtsad, samas kui linnapulmad väga euroopalikud. Selles mõttes on traditsioonilisest pulmast ühtset pilti raske maalida, kuid ühiseid jooni on neil kõigil.

Egiptuses ja üldse araabiamaades on pulm tulevase elu alus ja võib õelda ka, et inimese jaoks, kui mitte just kõige olulisem, siis kindlasti väga oluline sündmus. Sest kuigi mees võib korraga abielluda nelja naisega, juhtub seda siiski harva. Ja pidu korraldatakse enamasti ikkagi üks kord elus.

Kihlus

Egiptlastel on tavaliselt kaks pidu – tähistatakse nii kihlumist kui ka abielu. Enne kihlumist lepitakse kokku kõikides abielu detailides. Abiellumiseks kohtuvad mõlema osapoole vanemad ja määravad abielulepingusse kirjutatavate summade suuruse: mahr, mille peigmees annab pruudi vanematele, ja sadaq, mis pruudil on õigus saada lahutuse või mehe surma puhul. Tavaline on see, et peigmehe vanemad kingivad korteri ja pruudi vanemad sisustavad selle mahr’i raha eest. Kuigi tänapäeval on levinud ka variant, et mahr on väike summa ja peigmehe vanemad kannavad kõik kulutused ise või siis pruudi omad sisustavad näiteks vaid köögi. Kui kõik pisiasjad paigas, määratakse abiellumise kuupäev ja loetakse kinnituse märgiks koraanist ette avasuura.

Kihluse puhul ja tõelise abiellumise soovimise märgiks, kingib peigmees pruudile kullast ehteid, mida kutsutakse shapka. See on pruudi jaoks kauaoodatud päev, kuna tihti on kulla kogus suur ja mida suurem, seda rohkem peigmees pruuti väärtustab. Vähemalt teiste silmis. Muidugi oleneb siingi palju peiu majanduslikest võimalustest. Kihluse puhul kingib peigmees ka abielusõrmuse koos kinnitava sõrmusega, mida pulmadeni kantakse paremas käes ja peale pulmi vasakus. Kihluse ja pulma vahele võib jääda kuni isegi aasta, et teineteist paremini tundma õppida ja ka kõik abieluks ette valmistada.

Katb al kitaab ehk raamatu kirjutamine

Umbes nädal aega enne pulmi, registreeritakse abielu ametlikult moshees, kus pühamees mazoon, kellel on selleks riiklikud õigused ja ilmatu suur raamat, võtab pruutpaarilt sinna kahe moslemist meessoost tunnistaja juuresolekul allkirjad. Enne seda loeb ta neile koraani ja küsib pruudi esindaja käest, kas too on nõus pruuti peigmehele üle andma. Kui esindaja puudub, on pruudil endal see õigus. Seejärel võtab peigmees pruudi oma eeskoste alla ja lubab tema eest hoolitseda ja teda kaitsta. Selle järgi on siis pruut ja peigmees ametlikult abielus. Kuid kokku kolitakse alles peale pidu.

Ettevalmistus tähtsündmuseks

Pulmamaja

Mõni päev enne pulmapidu kaunistatakse kodu- ja peomaja väljast värviliste elektriküünaldega, mis vilguvad ja annavad märku, et selles majas on pulmad tulekul. Kohalikus hotellis aga, mis on siin väga mainekas ja sage peopidamise koht, põlevad elektriküünlad aasta läbi. Ramadaani ajal, mil usklikele on seksuaalsuhted päikesetõusust loojanguni keelatud, tekib küll väike paus. See ei ole just kõige populaarsem aeg abiellumiseks.

Traditsiooniliselt küpsetab pruudi pere enne pulmapäeva meeletus koguses küpsiseid peigmehe suguvõsale kingituseks ja uue naise küpsetusoskuste märgiks. Pulmakutset laiali jagades, kingitakse kutse saajale ka väike küpsistekarbike. Samuti toimub enne pulmaõhtut hennapidu ehk laylat al-henna, kus naissuguvõsa tuleb kokku ja maalib pruudi hennavärviga kauniks. Usutakse, et henna punane värvus toob pruudile edaspidiseks eluks õnne. Kuigi küpsiste küpsetamine ja hennaga maailimine on tänapäeval jäänud harvemaks ja linnades praktiseeritakse seda vähe, peetakse pidu ikka ja võrdub see eurooplasele tüdrukuteõhtuga.

 

Pulmapidu – vali muusika ja õnnelikud inimesed

Naised tantsimas omavahel

Pulmapäeval veedavad pruut ja peigmees terve päeva juuksurisalongis, kus tehakse neile meik ja soengud ning samuti riietuvad nad seal ümber. Tihti on kogu salong ühtede piduliste poolt hõivatud – pruudi suguvõsa ühes ja peigmehe oma teises salongis. Seejärel läheb peigmees pruudile salongi järele ja koos sõidetakse fotostuudiosse pilte tegema, seejärel pulmapeopaika. Kohti, kus pulmi pidada, on väga erinevaid. Isiklikult olen viibinud külapulmas koduhoovis, tänaval pruutpaari maja ees, pruutpaari kodus toas ja hotelli banketisaalis. Laias laastus võib need siiski jagada kaheks – külapulm ja linnapulm.

Külapulmas istusid mehed ja naised esialgu eraldi. Kui pruutpaar saabus, visati neile soola, sest see pidavat halvad pilgud ilusalt pruudilt eemale juhtima. Seejärel istus pruutpaar lavale seatud toolitele kõigi ette ja jäi ootama õnnitlusi. Kogu sisehoovi seinad olid kaetud punaste riietega, olles siin oma traditsioonilise sinaka mustriga peopaikade tavaliseks sümboliks. Peo lahutamatuks osaks oli vali muusika, vilkuvad säraküünlad ja üliagarad õnnesoovijad, kes üksteise võidu pruutpaari kallistasid. Tseremoonia oli lühike, mille järel suundus pruutpaar lähedaste sugulastega uude koju. Külapulm on küllaltki traditsiooniline egiptuse pulm. Tantsu ja süldilauaga harjunud eestlasele jääb arvatavasti igavaks.

Linnapulm ehk siis mõnes uhkemas asutuses peetud pulm on aga sootuks midagi muud. Sellisel õnnestus viibida ise laval istudes ja minu perekonnal piduliste seas. Kõigepealt võeti meid vastu trummide ja pasunatega, saateks naiste valjuhäälsed rõõmuhüüded ja leelotamised. Seejärel järgnesid traditsioonilised tantsud trummipõrina saatel hotelli eessaalis. Sealt suunduti edasi peosaali, kus samuti rahva ette kushah’le istusime ja teineteisele valget jooki jootsime, mis pärast rütmikat tantsimist elustavana tundus. Vaheldumisi käidi meid õnnitlemas ja tantsule tirimas. Muusikat mängis DJ ja bänd ning etteaste tegid ka kolm kohalikku lauljat. Ülesseatud telekatest oli võimalik jälgida kõike saalis toimuvat. Rahvast, nagu egiptuse pulmas kombeks, oli väga palju, kusagil kahesaja inimese ringis. Siin on kutse saanul mitteametlikult kohustus pulma tulla ja mittetulemist peetakse väga solvavaks. Ja pigem on see ikka puhas rõõm, kui lihtsalt kohustus. Südaööl avasime pidulikult söögisaali ja lõikasime lahti 5-korruselise tordi. Kuna soolaste toitude pakkumine pole siin kombeks, sest pidu toimub tavaliselt hilisõhtul, siis piirdusime ka meie vaid koogilauaga. Jookideks karastusjoogid ja vesi, sest alkoholi siin ei tarbita. Öösel tehti veel linnas auring  ja siis juba uude koju. Minu külalisi hämmastas, kuidas saavad inimesed olla nii kirglikud ja tantsuhimulised ise seejuures tilkagi alkoholi tarvitamata. No temperament lihtsalt on selline ja muidugi ehtne näide,  et saab ka teisiti.

Pulmale järgnevatel päevadel, tulevad pruutpaari külastama lähedased sugulased, tuues kingitusi, maiustusi ja ka raha. Vastukingiks saavad nad tavaliselt pruutpaari salongifoto. See on väga ilus aeg kõigi jaoks, sest alus on pandud uuele perele.  

Egiptuse pulm, toimugu see siis koduhoovis või ballisaalis, on igal juhul eluline ja oodatud. Ehk vürtsikas ja omas mahlas. 

Mõningaid fakte:

*Käimist kui sellist ei eksisteeri, küll aga toimib see kihluse vormis.

*Tüdrukud abielluvad küllaltki noorelt, peavad olema abikaasast nooremad ja neitsid.

*Naine saab pulmade puhul kingituseks kindlasti kulda.

*Mehel võib olla neli naist, kuid siiski on see vaid alternatiiv ja tänapäeval haruharv.

*Abielu on lubatud tädi- ja onulaste vahel, kuid ka see traditsioon on taandumas.

*Sagedased on salongiabielud ehk teineteisele kosjamoori või perekonna poolt valitud kaasad, kuid siiski on vajalik mõlema osapoole nõusolek.

*Naised on pulmapäeval piiranguist vabad – kantakse lahtisi kleite,paljastatakse juukseid.

*Lilli ja kingitusi ei tooda, kuid pulmaauto ja -saal on lilledega rikkalikult kaunistatud.

*Peol tantsivad mehed ja naised eraldi, või ka ainult mehed või esinejad, kui needki.

*Abielludes jätab naine endale oma perekonnanime.

*Naine läheb elama mehe perekonna juurde, kuigi tihti kolitakse ka vanematest eraldi.

*Laste saamine on naise jaoks väga oluline, kuna see on üks abielu peamisi eesmärke.

*Abielurikkumine on islamis väärt surmanuhtlust, Egiptus on leebem – vanglakaristus.

*Lahutus on lubatud, kuid mitte soositud, sest mõtteliselt lahutab see kaks perekonda.

*Leskedel on luba uuesti abielluda, et mitte elada toetuseta üksi.

 

Viimasel ajal on olnud juttu sellest, et eesti naised abielluvad välismaale. Tekitab see palju arusaamatust. Miks reedetakse kodumaa? Kas mujal on siis parem? Kas välismaa mehed on paremad? Reeglina on põhjuseks ikka armastus, mis pea kohal lainetena kokku lööb ja mille nimel ollakse valmis kasvõi maailma lõppu minema. Kas see on vale? Või kas armastus üldse tunneb riigipiire? Ilmselt mitte. Ja kui uskuda legendi, mille järgi hinged on poolitatuna maailma laiali pillutatud ja kogu elu seda õiget otsima peavad, siis olgem ausad – kui suur ikkagi on tõenäosus, et see õige meie naabrimees on. Kuigi, miks ka mitte. Igal juhul, kui selle õige ära tunned, siis tegelikult ei olegi ju oluline, kas ta on pärit Kapa-Kohilast või Saalomoni saartelt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s