Mida sain teada Kairo tornis

Käin juba mitmendat päeva Mohamedile peale. Ükskõik mis asju me Kairos neil päevil ajame, ikka jääb kusagilt meie teele paistma see pika ja peenikese tipuga torn. Või vähemalt terendab kauguses – päeval suduste pilvede vahelt nagu miraaž, öösel kaunilt valgustatuna nagu mingi tuledesäras majakas. Pävavalguses tundub ta kahvatu, isegi hallikas, öö saabudes aga süttib justkui ellu ja heidab seda elulist helki kõikjale enda ümber.

Inimene pürgib ikka kõrgustesse, ikka ülespoole. See 187 meetri pikkune torn, egiptuse dialektis burg al-kaahira,  mis inspireeritud lootose õiest ja mida katab sikksakiline muster otsekui oleks selle ümber tõmmatud pitsiline sukk, asub Kairo kesklinnas Niiluse jões asuvas Gezira saarel. Torn ise on pea 50 aastat vana. Katuseterassilt avaneb võimas vaade kogu linnale ja päevavalguses võivad taamalt paista ka püramiidid. Öösel on kogu linnavaade värvilistest tuledest valgustatuna imeliselt kaunis. Tornis asuvad ka restoran ja pöörlev kohvik, mis teeb 360 kraadise ringi 70 minuti jooksul. Nagu on Tallinnas Teletorn, Pariisis Eiffel ja Pisa linnas Pisa torn, nii on Kairolgi oma tunnus. Võib-olla ei ole ta saavutanud nii suurt tuntust nagu eelpool nimetatud kaks, sest seda algupärast kultuuripärandit on siin nii palju, kuid siiski on ta egiptlaste seas tuntud Kairo sümbolina.

Nii otsustame meiegi sel augustikuu õhtul seda torni külastada, mis seisab nagu monstrum pimeduses kaunite roheliste parkide keskel, sinised laternad valgustamas meie teed. Eessaal torni allosas on kaunistatud kireva mosaiigiga. Üles torni viib lift. Inimesi on vaatamata hilisele kellaajale torni külastama tulnud palju – öeldakse, et öösel ongi linnavaade kaunim. Kuigi katusel asuv vaateplatform on sel kellaajal suletud, saab vaadet nautida ka kohvikus ja sinna lift meid viib.

Kohvikus on pea kõik lauad kinni, kuid üks just vabaneb. Kelner toob meile joogid. Akendest avaneb hingemattev vaade kogu Kairole. Majad on tuledesäras ja peegelduvad Niilusel kaunilt. See oleks justkui hoopis teine linn, kui see, läbi mille just kõndisime. See tundub nii postkaardilik, ilma kihava liikluseta ja ruttamiseta. See tundub nii täiuslik.

Joome mahla ja naudime vaadet, kui korraga astub meie laua juurde vaaraoks maskeerunud noormees. Tal on seljas imelik valege ürp, mille kaelus on sinistes ja punastes triipudes, ning peas on tal naljakas must parukas.

„Kas sooviksite lasta koostada enda kohta vaaraode isikuanalüüsi?“ küsib ta Mohamedilt. Mohamed ei saa esiti aru, mis asja ta nüüd pakub ja noormees selgitab: „See on iseloomu analüüs, mis põhineb hieroglüüfidel teie nimest ja sünniajast. Soovi korral saab juurde kleepida teie foto.“

Mohamed kirjutab paberilehekesele meie nimed ja sünniajad ning vaaraopoiss suundub restorani nurka paigutatud arvuti juurde, kus ta midagi nokitseb ja õige pea meie juurde tagasi tuleb, kaks kollast paberilehte näpus. Papüürust meenutaval paberil on ühele küljele prinditud värviline Tutanhamoni kujutis, teisel küljel on minu nimi hieroglüüfides, mis asetatud kartuššile – piklikuks venitatud ovaalsele raamile, mis vaarode ajal näitas, et selle sisse kirjutatud teksti puhul on tegu kuningliku nimega. Minu nimi koosneb pidikestest, kus kujutatud kahemehesaagi, sulge ja lõvi, ja selle kõrval on isikuanalüüs.

Mida siis enda kohta teada saan?

„Sul on tugev iseloom, oled positiivne ja suudad teisi oma arvamustes veenda, isegi kui räägid rahulikult. Oled intelligentne ja suudad avastada inimseste tegeliku loomuse – mis peitub nende sõnade taga. Suudad eristada valet tõest, seega suudad teisi läbi näha, teada nende kavatsusi.“

Mohamedi kartuššil on üksteise all pildid, mis meenutavad mulle õhupalli, labürinti, kotkast, sulge ja kätt, ning tema saab oma isikuanalüüsist teada järgnevat:

„Oled õiglane, naerusuine ja elegantne. Oled kütkestav ja sulle meeldib alati olla hoolitsetud välimusega. Teinekord kulutad raha liiga kergekäeliselt ega oska seda hästi hoida. Sulle meeldib olla iseseisev ja vaba, eriti oma töös. Vihkad kõidikuid, sest suudad saavutada edu üksnes siis, kui oled vaba. Kõidikud muudavad sind laisaks ja kurvaks. Sulle ei meeldi traditsioonilised ametid. Oled ainulaadne, silmapaistev isik.“

Oleme mõlemad üllatunud – kerge meelelahutuslik ettevõtmine on meie isikuid kirjeldanud küllaltki täpselt, oleme mõlemad nõus. Nii ulatab siis aastatuhandete taganat hauakambrist vaarao oma käe sellesse maailma. Nad olid tõepoolest oma ajast vägagi ees!

Lahkudes jääb torn meid taamal jällegi saatma, siluett pimeduses kaunilt valgustatud. Nüüd jutustab ta mulle kaugusest hoopis teistsuguseid lugusid, kui varem.

8 responses

  1. Siis ei kandnud veel 🙂 Aga ega muidu ei ole ka probleemi – see kergitatakse natuke üles. Mahla on parem juua kõrrega. Ainult jäätist on keeruline süüa 😉

  2. Plaan endalgi tuleval Kairo külastusel seal tornis ära käia. MInd huvitab, kui palju sinna pilet maksab ja mis hinnaklassist restoran on?

  3. Ise käisin seal küll aastaid tagasi – tänaseks on torn ja restoran läbinud restauratsiooni ja seega kaunid. Pilet peaks olema praegu kohalikule 20 naela ja välismaalasele 70 naela (nii räägivad need, kes hiljuti käisid). Ma ise käisin õhtusel ajal, mil ülemine osa ei olnud enam avatud. Aga restoranist avanes imekaunis vaade tuledesäras linnale. Kuigi kiidetakse ka päevast vaadet, mil võib ära näha isegi püramiidid, soovitaksin mina minna õhtul. Lisainfot erinevate restoranide ja baaride ja nende menüüde kohta näeb siit http://www.cairotower.net/CT/
    Ütleme nii, et Egiptuse mõistes kallid, aga Eesti restoranide mõistes odavad hinnad 🙂 VIP oli kallis, praed u 300 krooni, selle 360 pöörleval ei olnud hindu toodud, tornis asuvas snäkibaaris oli salat u 40 krooni. All hoovis asuvas restoranis oli grillkana 100 krooni. aga kui ainult vaate pärat minna võib ju ka tellida kohvi või jäätist vms.
    Ilusaid elamusi igal juhul. Seda, kas vaaraode teenust ka veel pakutakse, ei oska öelda 🙂 Minul on igal juhul viie aasta tagune käik veel selgelt meeles.

  4. Kummaline. Vaatasin juhuslikult vanu fotosid, mis mul laste revideerimisest veel päästa on õnnestunud ja juhuslikult oli seal üks pilt Mohamedist Kairo torni vaateplatvormil. Ma ei teagi, miks ma mäletasin, et see selleks kellaks juba suletud oli, aga tuleb välja, et ei olnud – fototõestus vähemalt ütleb seda mulle 🙂 Nii, et minge julgelt mis ajalö tahate, saate ka katuselt ilu üle kaeda. Kummalisi trikke teeb see mälu. Talvel avatud kella 24ni, suvel 01ni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s