Kaks huvitavat tähelepanekut

Tüüpiline saloon

Eile sai jälle külas käidud, uutel sugulastel siis seekord. Nagu ikka jõudsime kohale tund aega hiljem, kui meid oli oodatud. Aga seda ei pannud muidugi keegi tähele.

Mida mina tähele panin, oli hoopis see, et sellel perel oli külaliste jaoks omatte korter. Jah, te lugesite õigesti. Korter. Ja teine vastas asuv korter oli siis pere igapäevaseks elutsemiseks. Vot see on midagi uut. Ma olen näinud kortereid, kus koridorist tuppa viivad kaks ust – üks igapäevastele sisenejatele otse eluruumidesse ja teine külalistele otse salooni ehk siis sellesse uhkesse külaliste vastuvõtmise tuppa, kuhu lapsed igapäevaselt siseneda ei tohi ja kuhu on paigutatud kõikvõimalikku kulda ja karda. Tegelikult oli selles külalistele mõeldud korteris veel kardinate taha ja klaasseina taha peidetud vist ka magamistoad, aga sellest sain ma aimu alles hiljem. Olen küll kohanud seda, et kui on oma maja, siis korraga on kasutuses kaks korterit, aga et suurde majja, kus korterid on erinevatel peredel, on ostetud kohe kaks, seda mitte.

Ja see tuba ise oli teiseks üllatuseks. Mitte selles sisalduva kulla ja karra pärast, vaid tapeedi pärast, mida oli seinale pandud lausa kolme sorti – taustaks heledam beez ja vahele tumepunane ja siis veel bordüür. No mis selles siis nüüd erilist ei ole, eks. Aga see oli minu jaoks esimene korter, kus ma nägin üleni tapeeditud seinu. Ja mitte ainult seinu – tapeeditud oli ka lagi. Jah, te lugesite õigesti. Lagi. Vot midagi sellist ei ole ma näinud isegi Eestis. AGA…

… Üllataval kombel oli sellestoas päris mõnus olla. Kuidagi eriline ja hubane. Ma ei oleks ilmselt veel paar aastat tagasi seda uskunud, et kitsh võib olla hubane, kuid astudes kuumalt, tolmuselt ja hallilt külatänavalt, kus viltuvajunud majad üksteist toeatamas, ainult külalistele mõeldud tuppa, kus puhumas külm konditsioneer ja erksad kuldsed-punasedtoonid, oli see mitte rusuv vaid värskendav vaheldus karmile tänavapildile.

Ma jäin kohe päris mõttesse, et peaks endale ka vist ikka kunagi selle salooni tegema. Siia tulles ma olin muidugi eestlaslikult praktiline, et toad peavad ka olema kasutamiseks ja mis erikülalisi mul siin ikka käib. Aga mõni aeg tagasi ühe tuttavaga siin sedaarutades, ütles ta: “Mis mõttes sul ei ole saluuni? See peab kindlasti olema!” Ja kui ma ütlesin, et mul ei ole sinna kedagi istutada (loe: istuma panna) siis jäi ta korraks mõttesse ja vastas: “See ei olegi oluline. Aga tuba peab olema!”

13 responses

 1. Eheee, tapeeditud lagi, see juba on midagi.:) Tahaks isegi näha.:D Kõlab umbes sama peenelt kui see lugu, kuidas üks peen perekond kunagi, kui kohv just Eestisse jõudnud oli, pastorihärrale kohvipaksu serveerisid ja ise olid nõus vaid “laket” jooma, sest paks ju see kallis kraam!:P

  Marokos on ka kõigis “endast lugupidavates peredes” eraldi salon erilistele külalistele. Mina ei suutnud kohe VÄGA pikka aega selles mingit mõtet leida, aga nüüd vist olen lihtsalt harjunud. Minu mehe peres on lausa kolm nö elutuba – üks pererahva igapäevaseks kasutuseks, nö telekatuba; siis elutuba tavaliste külaliste tarvis ja alumisel korrusel veel suur salon eriliste külaliste või suurte pidude jaoks. Nii mõttetu ruumi kasutus … eriti kui veel siis kogu majarahvas magab kõik ühes toas … või noh vanemad magasid küll eraldi … aga ikkagi. Jälle üks väga huvitav kultuuriline erinevus.:)

 2. Egiptuses on kõikidel ka muidu 2 elutuba – saloon istumiseks ja siis telerituba igapäevaseks. Mõnedel on ka kaks salooni kõrvuti ehk et üks suur tuba on mööbliga justkui poolitatud kaheks ja siis veel on eraldi teleriga elutuba. Kellel on oma maja, neil võib olla üks korrus külalistele uhke elutoaga ja teisel korrusel on siis igapäevane elutuba ja magamisruumid.

 3. huvitav kuidas see tappet seinas seisab, 6igemini kaua,talvel ju kytet ei ole ja elamised nii niisked, meil hakkas mingi hetk isegi varv seinalt maha tulema…..

 4. Tapeeditud lagesid on Eestis küll ja küll, isegi minul oli minu esimeses korteris köögi lakke pestav tapeet pandud. Ka meil pannakse seintele mitut erinevat tapeeti. Käisin just hiljuti korteris, kus esikus oli 3 erinevat ja toonid omavahel kenasti sobitatud.
  Kas ikka peab kõik nii olema nagu teistel? See ilmtingimata salooni omamine? See on minu silmis sama, kui mitte alkoholi tarbiv inimene kuhjab oma baarikapi kalleid ja kauneid pudeleid pilgeni täis, mis aastatega küll lahtuvad, sest neid ei tabita ja külalistele ei pakua, kuid kui baarikapi uks avatakse, on ikka jube uhke tunne, kui külalised imestavad ja kiidavd, saamata sealt tilklagi. Pole oluline, kas tarbid, kasutad- peaasi, et on…

 5. Kütmise asi on ilmselt eraldi plusspunktiks, miks omada kohe eraldi korterit külalistele. Niiskus tekib siis, kui teed süüa või käid dushi all. Kui midagi seal korteris ei tee, ei teki ka niiskust 🙂 Ja eriti hea on see, et see püsib kogu aeg korras!

 6. Leidsin:
  Tapeeditud laed
  See kõlab ehk pööraselt, aga sisustusspetsialistid leiavad, et üks aasta 2010 kuumim uuendus on tapeet laes! Seejuures läheb lakke nii taevasina kujutav, tavaline triibuline kui ka peene ornamendiga tapeet. Siin tuleks siiski hoiduda seinte ja lae katmist ühe ja sama tapeediga — lõpptulemuseks saame sel juhul karbi. Ja kes meist tahaks krabis elada. Vaata GALERIID(http://www.creativewallcovering.com/wallpaper-ceilingtileswallpaper.html)

 7. Tere, kas linnades söövad kõik ikka laua taga? Või on nii nagu rikastel maainimestel- majas on antiikmööbliga täidetud inglise stiilis köök ja elutuba,aga süüakse mujal vaibal?

 8. Enamasti süüakse ikka laua taga. Aga paljudes peredes on alles veel see väike lauake tablija, mis otsitakse vahest vanade aegade meenutuseks välja ja süüakse põrandal sellelt. Olen märganud mitmel naabril nt seda rõdul ärapandud asjade hulgas ja viimati nägin seda isegi mööblifirma kataloogis – oli uhkete peenete nikerdustega. Nii et jah, tegu on pigem traditsiooniga, vist. Nagu Saudiski, et suured ja uhked toad ja diivandi ja siis on perele mõeldud elutuba, kus mööda seina ääri jooksevad põrandal matid ja ees on madalad lauad. Ja muidugi istutakse just seal rististes 🙂

 9. Eestis kipuvad tapeeditud legedega olema venelastest omanike korterid. Vähemalt kõigil mu tuttavatel kes on elanud tapeeditud lagedega üürikates on olnud korteriomanikeks vanelased. Ja uus trend see ka pole, seda on siinmail paarkümmend aastat nähtud.

 10. Meil kah siin Maarjamaal tapeeditud lagi. Venelastelt üüritud korter, sedagi tuleb tunnistada. Aga mulje on armas, vast isegi parem kui lihtsalt värvil, selles suhtes väga õnnestunud.
  Selles suhtes neilgi õigus, et saloon on VAJALIK! Kohe äärmiselt! Arvestades kõiki asjaolusi, võiks külalistel veel eraldi tualet ja baari nurk(mitte ainult alkoholi serveerimiseks) ja vähemalt üks magamistuba olla. Ehk siis pm eraldi korter ka juhul kui seda ainult kord kvartalis kasutatakse. Ehk kui vääääga harva kasutatakse, siis saloon on piisav. Aga sedasi näen mina seda asja, need on minu vajadused ja ei pruugi olla teistega kattuvad.

 11. Olin samuti hämmelduses, et külalistele peab olema eraldi vatuvõtutuba, kuid käies Egiptuse peres sagedasti külas, hakkan ma sellise ruumi vajadusest aru saama. Suure tõenäosusega on külla tuljaid nii palju, et need ei mahu oma pere elutuppa diivanile istumagi. Kui kogu see hulk on lahkunud, siis peaksid kohe oma elutoas koristama asuma, et järgmisel hommikul hea tundega ärgata. Salooni puhul võib selle just nii pahupidi pöörata kui juhtub ja ukse pärast seljataga kinni panna.
  Mis puutub kulda ja karda, siissellest ilust ei ole ma lõpuni aru saanud, ikkagi võlts väljanäitamine, teades, et raha loetakse teistes olukordades….Elamise pealt hoitakse kokku, aga välja peab näitama rikkust…veider. Tapeet muudab ruumid kindlasti õdusaks ja minul ei ole see Siinail seinalt maha kukkunud.

 12. Egiptuses ja ilmselt võib öelda, et kõikjal araabiamaades, on külalise kuningana kohtlemine auasi ja kui seda ei ole, jääb võõrustaja justkui häbisse. Ma arvan, et just see omadus on inimestel siiani veres ja olgu kui vaene tahes, külalist tuleb kohelda paremini kui ennast. Kas see on õige või vale, on omaette küsimus, aga kes araablastega kokku puutunud, need teavad, et araablase au – see on kristallist (nagu Kätlin siin mõni aeg hästi selle sõnastas) 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s