Filme-raamatuid

Olen suve jooksul lisaks araabiateemalistele teostele lugema-vaatama ka muud. Paari sõnaga.

Minu Kanada” – sai tegelikult läbi loetud juba enne Eestisse tulekut, aga pole sellest veel rääkinud. Meledis, oleks lühikokkuvõte. Minu meelest oli raamat selline lihtne ja soe, inimene oli maaga rahul ja oma elu ja pere sellega rahumeelselt sidunud. Kaas ja alapealkiri olid väga täpsed, sest tõepoolest oli selles raamatus juttu rohkem väliseestlastest kui kohalikest. Võib-olla see tekitas ka autorile Kanadas elamisest suurema rahulolu, et ta ei pea pidevalt eestlaste järele igatsema – väike Eesti tundub Kanadas täiesti olemas olevat.

Minu Jaapan” – olles ise mõnda aega olnud Jaapani temaatikaga veidi lähemalt seotud, oli see raamat mulle nagu sügavam sissevaade Jaapanisse. Väga põhjalik raamat ja väga ühiskondlikel teemadel peatuv – aidates just mõista, miks need jaapanlased ikka käituvad nii nagu nad käituvad. Lisaks sekka kultuuri ja muid seiklusi. Ka positiivse elamuse andnud raamat – olgugi, et autor ise seal maal ei ela, tundus Jaapan tema jaoks nagu vana sõber olevat, kellest ta kõike läbi ja lõhki teab.

Seal, kus rukkiväli” – ma pean ütlema, et mulle väga meeldib see aja sari. Ka see raamat, mis räägib sõja eelsest ja aegsest Eestist väikese lapse silmade läbi oli väga soe kuidagi. Kujutan ette, kui keeruline on ajas tagasi rännata ja tõetruult näha maailma enda ümber läbi lapse silmade. Minu meelest autoril see õnnestus. Ma ei teagi, kui palju teadmisi ma sellest raamatust sain – ilmselt see ei olnud ka eesmärk. Aga hästi oli välja öeldud, et oli aeg, mil inimestel ei olnud sisuliselt mitte midagi (kui nad seda just ise ei kasvatanud) ja sellest hoolimata oskasid nad kuidagi elada. Ja see oli natuke ka selline raamat, nagu oleks jälle saanud oma vanaema lapsepõlvemälestusi kuulata.

Maroko taeva all” – 45 aastat Marokos elanud Eesti arsti abikaasa kirjutab sellest (eriti toona aastakümneid tagasi) kaugest maast ja kultuurist. Väga meeldis mulle see raamat – autor oli osanud näha kultuuri ja rahva elu läbi nende inimeste silmade andmata seejuures õige-vale kommentaare vaid lasknudki inimestel läbi oma tegude enda eest kõnelda. Juttu oli saunadest, maagiast, mitmenaisepidamisest, pulmadest ja kõigest sellest, mis endiselt marokolaste (ja ka teiste araablaste) ellu kuulub. Isegi mulle tuli Egiptuses elanuna palju tuttavat ette.

Islam ja diktatuurid” – hmm, seda raamatut ma tegelikult kommenteerida ei tohiks, kuna ma ei ole seda läbi lugenud (lõpuni). Võib-olla oli see minu enda viga – Venemaa moslemite elu jms ei haaku minuga hästi. Mulle tundub, et rohkem kui araablastel on nende kultuur islamiga liialt segunenud. Võib-olla ma oleks isegi edasi venitanud, aga lehitsedes jäid silma mõned ebatäpsused islamist ja sinna ta jäi. Kuigi plusspoolepealt tuleb öelda, et mõned mõttekohad olid päris huvitavad.

Muld ja marmor” – nõukaaegsed reisikirjeldused Türki, Egiptusesse ja Kreekasse vist. Ma üritasin lugeda seda Egiptuse osa. Läbi jällegi ei lugenud, aga tundus kuidagi kauge ja egiptlasi mõnitavana, seega jäi lõpuni lugemata.

Maailm, nõudmiseni” – reisikirjad kogu maailmast ilusti kokku seotud ja huvitavate mõtetega läbistatud. Kohati mulle tundus aga, et ühelt teemalt teisele hüppav ja pisut seetõttu laialivalguv. Ja Ameerika oli kuigi üldse kahe silma vahele jäänud. Ka jäi mulle mulje, et moslemitele vaadati tiba viltu.

Vastused kõikidele küsimustele” – iseenesest mulle väga meelis autori kergelt sarkastiline stiil, kus ta ei ole kartnud näha Eestit enda ümber selgetes värvides. Nagu ta ise ütleb, et ta on lihtsalt äärmiselt aus ja ausaid ülestunnistusi on ikka hea lugeda. Mõned teemad olid minu jaoks kauged, kuigi ma mõistan, et Eesti elu juurde need ilmselt käivadki. Veidi häiris, või ma isegi ei saa öelda, et häiris, aga muutsid raamatu kuidagi nurgeliseks blogi- ja kolumnipostide vahele pandud selgitavad tekstid, kus ja mis täpselt neid ajendama kirjutas jms. Aga muidu selline mõnud võrkkiige lektüür.

Väikesed kollased sidrunid” – armas lugu noorest ettekandjast, uuest restoranist, surmas, lahkuminekust ja uutest algustest.

Mida te kogu aeg lõkerdate?” – väga tempokas ja värviline raamat Hispaanias elamisest ja hispaanlastest. Boonuseks läbi raamatu suured ja ilusad, teksti veelgi kirevamaks muutvad pildid. Palju naeratavate inimeste pilte kusjuures nii, et ise ka lõpuks naeratama hakkad. Mulle üldiselt ei meeldi kirjapaberil vulgaarsusi lugeda, aga nagu autor ise ka raamatus selgitas – see on väga hispaanialik.

Pasodoble” – romaan eestlannast abielunaise ja hispaanlasest keeleõpetaja salajasest suhtest. Usun, et kõnetab tänapäeval üha rohkem eesti naisi. Ühtlasi võiks selle läbi lugeda ka igaüks, kes veidi kuumaverelisemate meessoo esindajate poole õhkab. Lõpp oli väga realistlik igal juhul.

Hispaania maitsed.Tapas” – hispaania ampsude kokakas. Mulle on tapased varemgi kokasaadetest silma jäänud, seega tundus põnev. Ma ise ei ole muidugi mingi veinijooja, aga ramadani paastu katkestamise ajal vaaritan tavalisest rohkem. Ja minu meelest on sellised ampsud-salatid just head põske pista enne pearoa lauale toomist. Vene salati proovisin igal juhul ära ja kogu pere kiitis 🙂 Ka need, muide, kes ei paastunud!

Ma olen kole” – hetkel veel pooleli, aga tundub väga hea. Autor jutustab sellest, kuidas abikaasa petmisega ja lahkuminekuga taas end leida ja jalad alla saada. Seda väga värvikalt ja humoorikalt.

Võõramaalane” – idee oli päris hea, aga ma ei saa ikkagi öelda, et see raamat mulle meeldis. Ma ei ole suurem romaanide lugeja, st need peavad olema väga hästi kirjutatud, et mulle suuremat elamust pakuksid. Algus oli parem, lõpp läks veidi kahtlaseks-segaseks.

Mõned filmid:

Mammoth” – väga täpselt tänapäevast elu tabanud film, kus nagu ikka inimeste teed ristuvad üle ilma kõige kummalisemal moel ja vaatamata sellele oleme hinges ikkagi üksi ja üksikud.

Salmon fishing in the Yemen” – nagu tuttav mulle kirjutas – armas film, kust ei puudu utoopilisi unistusi, inimeste väiklust ja üllameelsust. Nõustun.

Crossing over” – usun, et huvitav kõigile, kes ühel või teisel moel immigratsiooniga kokku puutuvad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s